Kategoria: Organizacja ślubów


Dzieci !!! Czymże byłby dla Nas świat, gdyby ich nie było?

 Ile razy zastanawiamy się czy zabrać nasze małe pociechy na wesele, przyjęcie czy spotkanie ze znajomymi, na które się wybieramy. Przecież cały czas ktoś będzie musiał ich pilnować, dać im jeść, może przebrać, a co najgorsze może nawet przewinąć. Lepiej zostawmy je w domu z dziadkami przynajmniej się będziemy dobrze bawić. Takie myśli dręczą nas przy każdej próbie wyjścia na owe przyjęcie.  Jak się okazuje dzieci to żaden problem, wystarczy tylko dobrze zorganizować im czas. Dzisiaj coraz więcej osób organizuje dla swoich pociech tzw. animatorów zabaw.  Oferta “Dzieci na przyjęciu” to profesjonalna opieka nad powierzonymi  dziećmi, które w sposób kreatywny i interesujący spędzą czas pod opieka animatorów zabaw. Opiekę nad grupą od 1 do 20 dzieci sprawuje profesjonalnie przygotowany do tego animator zabawy lub animatorzy w zależności od liczby dzieci,  zazwyczaj są to osoby z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznych, które na co dzień przebywają z dziećmi i znają ich potrzeby, upodobania czy najnowsze zabawy. Osoby te przygotowują dla Waszych pociech  bloki zabaw dostosowane odpowiednio do wieku dzieci. Animatorzy zapewniają dzieciom moc atrakcyjnych zajęć między innymi zabaw z tańcami, konkursami i grami utrzymanymi w klimacie organizowanej uroczystości. W miedzy czasie nasze pociechy poznają tradycje i zwyczaje weselne w przyjaznej dla najmłodszych formie. Często zabawę na sali łączy się z zabawą w plenerze – poza parkietem, gdzie można dzieciom zorganizować kreatywnie czas.  Jeżeli jest to przyjecie rodzinne animatorzy zadbają, aby zintegrować małe kuzynostwo, pociechy przyjaciół Pani i Pana Młodego czy wnuki dziadka i babci.

Kto zapewnia animatorów? Ile to kosztuje i kto płaci?

W zależności od organizowanego przyjęcia, animatorów zatrudnia ten kto zaprasza gości. W związku z powyższym jeżeli chcemy, aby animatorzy sprawowali opiekę nad dziećmi podczas przyjęcia weselnego, to  niestety Państwo Młodzi powinni taką opiekę zorganizować, a co za tym idzie pokryć jej koszty. Jednakże miłym gestem byłoby gdyby, rodzice dzieci nad którymi ma być sprawowana opieka poczuli się do pokrycia chociaż części kosztu opieki. Jeżeli jest to spotkanie biznesowe, a zaproszenie było z dziećmi, to koszt ten spada na zapraszającego.

Ile to kosztuje?

Cena opieki uzależniona jest od zakresu zadań jakie zlecimy wynajętym animatorom. Jeżeli zażyczymy sobie, aby oprócz kreatywnej zabawy, opiekunowie zadbali również o jedzenie czy o sen naszych pociech to koszty rosną.  Można przyjąć, iż średnio godzina opieki nad dziećmi kosztuje około 120 zł. Dla grupy 10 dzieci jest to już 12 zł za godzinę. Jednakże cena ta jest szczegółowo obliczana w zależności od zakresu pracy animatorów.

Oto kilka powodów dla których warto skorzystać z oferty animatorów zabaw:

  • dzieci nie będą blokować rodziców przy stole siedząc im cały czas na kolanach,
  • goście bez obciążeń i skrępowania oddadzą się przyjęciu, będą wznosić toasty, smakować pyszności,
  • nie musicie wcześniej przygotowywać dla dzieci zabaw oraz rekwizytów,
  • stworzą idealne rozwiązanie dla gości, którzy nie mają z kim zostawić dzieci, albo warunków by odwieść je do domu,
  • dzieci nie będą biegać bez celu po sali stwarzając niebezpieczeństwo dla osób obsługujących przyjęcie weselne,
  • rodzice będą mieli swoje pociechy w pobliżu, w każdej chwili mogą zobaczyć co robi ich dziecko
  • kiedy dzieci się zmęczą zapewnimy im odpowiedni odpoczynek oraz sen,
  • itp.


Podziel się: Twitter Facebook LinkedIn eMail
niziolek20

Oglądając amerykańskie filmy tyle razy napatrzyliśmy się na piękne ceremonie ślubne, które odbywały się na świeżym powietrzu, czy to na plaży czy w ruinach pięknego  zamku czy na dachu wieżowca. W Polsce niestety nie jest tak łatwo.

Przepisy formalne dotyczące zawarcia związku małżeńskiego reguluje Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego a tam artykuł 58 pkt. 3, z którego dowiadujemy się, że istnieje możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza Urzędem Stanu Cywilnego, jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, do których zalicza się na przykład pobyt w szpitalu lub przebywanie w więzieniu.
Pojęcie „uzasadnione przyczyny” w praktyce oznacza niemożność stawienia się w urzędzie stanu cywilnego jednej ze stron zawierających małżeństwo, z przyczyn od niej niezależnych. Niemożność stawienia się w lokalu należy odpowiednio udokumentować. W przypadku niecierpiącym zwłoki kierownik urzędu stanu cywilnego uwzględni uzasadnienie ustne sporządzając na tę okoliczność odpowiednią notatkę urzędową.

W rzeczywistości to czy ślub zostanie udzielony poza Urzędem zależy od Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i jego interpretacji przepisu. Czyli od dobrej woli urzędnika.  Według młodego pokolenia urzędników za uzasadnioną przyczynę można również uznać fakt, że ślub poza lokalem urzędu stanu cywilnego był marzeniem Panny Młodej. Wystarczy tylko odpowiednio dostosować miejsce uroczystości. Jednak starsze pokolenie urzędników z reguły odpowiada, że „to nie Ameryka”.
Jednak zawieranie małżeństwa w nietypowych miejscach stanie się w końcu możliwe. MSWiA planuje zmiany w prawie, które umożliwią zawieranie ślubów poza urzędem stanu cywilnego. Przepisy mają wejść w życie dopiero za rok, jednak już teraz warto poszukać odpowiedniego miejsca na ślub.
Śluby będą mogły odbywać się w miejscu jakim tylko zamarzymy  oczywiście pod warunkiem zachowania uroczystej formy ceremonii.

Za taki ślub trzeba będzie jednak więcej zapłacić. Póki co nie wiadomo ile więcej, ale mówi się  kwotach od 600-1000 zł.  Chodzi głównie o pokrycie kosztów dojazdu urzędnika na miejsce ceremonii i przygotowania dokumentacji. Jednakże w stosunku do opłat, jakie dziś  musimy uiścić w Urzędzie Stanu Cywilnego tj. opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa 84 zł i protokół zawarcia związku małżeńskiego poza Urzędem Stanu Cywilnego 11 zł jest znaczny.

Organizacja ślubu kościelnego w plenerze to dopiero wyzwanie. Prawo kanoniczne zabrania bowiem udzielania sakramentów poza kościołem. Dużo trudniej tutaj o przychylną nam interpretację „wyjątkowych okoliczności”.  Jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Jeżeli znajdzie się w rodzinie ksiądz możemy liczyć na zgodę władz kościelnych na udzielenie sakramentu małżeństwa poza kościołem.

Gdy mamy już zgodę urzędnika lub przychylnego nam księdza czas pomyśleć o organizacji ślubu. Ślub może się odbyć w miejscu, w którym będzie odbywało się wesele lub w innym wybranym przez Parę Młodą. Przygotowując miejsce ślubu należy upewnić się czy zostały zachowane wszystkie ustalenia podane przez urzędnika lub księdza.

Wesele plenerowe zazwyczaj odbywa się przy lokalu. Jest do dużym udogodnieniem, gdyż zazwyczaj można wypożyczyć z lokalu stoły i krzesła oraz korzystać z sanitariatów. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które ustawiają piękne namioty z elegancką galą przy suficie, drewnianą podłogą oraz żyrandolami. Namioty, które się stosuje na imprezy plenerowe są ciężkie i stabilne. Ani deszcz ani wiatr nie stanowią zagrożenia.

Najważniejsze rzeczy o jakie należy zapytać firmę zajmującą się wypożyczaniem namiotów to przede wszystkim to jaka jest powierzchnia potrzebna pod stoliki, parkiet i bufety, żeby po rozstawieniu nie okazało się, że namiot jest zbyt mały i nie pomieścimy wszystkich gości. Warto również zorientować się jaki jest kolor namiotu i wykładziny, czy wynajmujący posiada scenę dla zespołu lub DJ’a? Kolejna sprawa to stoliki i krzesła – czy można wynająć razem z namiotem, czy są wliczone w cenę, czy na krzesła są pokrowce, czy firma posiada w swojej ofercie tzw. Galę czyli drapowania z materiału. Istotną rzeczą są również sprawy techniczne takie jak oświetlenie – czy zapewniają oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, , zasilanie, generatory prądotwórcze. Jaki czas jest potrzebny na rozłożenie i złożenie namiotu. Czy firma zapewnia obsługę techniczną podczas trwania imprezy. Ważną sprawą są również nagrzewnice. Choć wesela plenerowe odbywają się zazwyczaj w miesiącach letnich należy pamiętać, że noce bywają chłodne i nie możemy pozwolić na to aby nasi gości odczuwali dyskomfort spowodowany niską temperaturą. Warto również zorientować się jakie są warunki anulacji zamówienia. Może się zdarzyć, że rozmyślimy się z wesela w plenerze a koszty wynajęcia namiotu pozostaną do uregulowania.

Organizacja wesela w plenerze z pewnością jest droższa niż tradycyjne wesele, jednak jest to niesamowite przeżycie zarówno dla gości jak i dla Pary Młodej.

 


Podziel się: Twitter Facebook LinkedIn eMail